Jak (ne)vylézt Mont Blanc

Tyčí se do výšky 4808 metrů nad francouzským městečkem Chamonix. Dobyt byl poprvé v roce 1786 horolezci Jacquesem Balmatem a Michelem Paccardem. Je nejvyšší horou Alp a také nejvyšší horou Evropy, tedy nepočítáme-li Elbrus.

Výstup na Mont Blanc není v horolezeckých kruzích považován za nijak technicky náročný. Trénovaný a dobře aklimatizovaný člověk by ho měl zvládnout. Když ale poprvé na vlastní oči uvidíte mezi ustupujícími mraky mohutný ledovec a Bílá hora se před vámi objeví v celé své kráse, zhostí se vás nervozita…a taky trochu strach. Je to, jako by vám říkala: „Tohle nebude vůbec lehké.“

1 (2 of 373)

Celou expedici jsme naplánovali na čtyři dny. První den ráno nás Tramway du Mont Blanc neboli „zubačka“, která je nejvýše položenou železnicí ve Francii, vyveze až do své konečné stanice Nid d’Aigle ve výšce 2372 metrů. Odtud vstupujeme na morénu ledovce Bionnassay a po kamenitém povrchu stoupáme k chatě Tête Rousse (3167 metrů). Druhý den nocujeme ve výšce 3815 metrů na chatě Refuge du Goûter. Tedy potom, co zdoláme už poněkud výživnější část cesty, včetně obávaného úseku Grand Culoir.

1 (13 of 373)

Když jsme se s Petrem a Tomášem vraceli ze zimní výpravy na německý Watzmann, v autě položertem padlo: „Tak příště Mont Blanc ne?!“ „To víš že jo…,“ s ironií v hlase ujišťuju kluky a nejspíš i sama sebe, že „na to v žádném případě nemám fyzičku“, že „přece nemůžu jít lézt na Mont Blanc“ a nacházím ještě spoustu dalších podobně logických argumentů. Vůbec proto nevím, kdy se to celé zlomilo, a proč najednou o pár měsíců později stojím s batohem na zádech před místem, kde si připadám trochu jako v ruské ruletě.

Představte si obrovský kamenný trychtýř. Vaším úkolem je přejít jeho hrdlem. Má to ale jeden háček, seshora na vás prakticky neustále padají kameny.  Až polovina veškerých, někdy i smrtelných úrazů, na Mont Blancu se stane právě tady.

Ve chvíli, kdy ke Grand Culoiru přicházíme, začíná hustě pršet a aby toho nebylo málo, přidávají se i kroupy. Adrenalin pracuje na maximum a srdce mi buší jako blázen. Mám pocit, že se mi strachy pomíchaly všechny orgány v těle. „Tři, dva, jedna, teď,“ dodávám si odvahu a vrhám se vstříc otevřené planině. Je to chvíle stoprocentní soustředěnosti, nesmíte zbytečně plýtvat časem, ale ani příliš pospíchat. Kamenitý povrch pod vámi má totiž tendenci se neustále sesouvat a když jde člověk moc rychle, snadno uklouzne. Je to zvláštní pocit, když víte, že kamarádi jsou jen kousek od vás, ale přitom tak daleko. Jste tam jen vy. Teď a sami za sebe. A víte, že když uděláte chybu, můžete umřít…

1 (364 of 373)

Počasí se trošku umoudřilo a před námi se najednou zjevuje další horolezec, který se představí jako Jeff. Jeff je Američan, už zdolal pár vrcholů na Aljašce a do Francie přiletěl jen a jen kvůli tomuhle výstupu. Myslím, že hory mají zvláštní moc. Dokážou v lidech probudit dobro a eliminovat všechny špatné lidské vlastnosti. Jeff se přidává k naší výpravě a rozhodne se, že nás bude až k chatě zásobovat dávkami svého optimismu. Projevovalo se to hlavně tak, že i když jsme všichni věděli, že nám do cíle zbývá ještě minimálně hodina strmého stoupání, Jeff nás neustále ujišťoval, že „už jsme tam“, „že už vidí chatu“ a „že je to skvělý.“

Na chatě Goûter panuje zvláštní ticho a napětí před závěrečným výstupem. Nocování je tady opravdovým zážitkem. Spí se na palandách po asi 30 lidech v jedné místnosti. Takže špunty do uší jsou povinnou výbavou! V noci mě taky několikrát probudí mé vlastní lapání po dechu a pocit, že se kvůli řídkému vzduchu nemůžu dostatečně nadechnout.

1 (162 of 373)

Asi ve dvě hodiny ráno se rozdrnčí budíky, celá chata se probudí a začne panovat neuvěřitelný chaos. Všichni se co nejrychleji snaží posnídat super výživná jídla ze sáčku, najít své svršky, mačky, cepíny, helmy, kamarády…a s čelovkami na hlavách se v zástupu hromadně vyráží vstříc vrcholu.

Podepisuje se na mě probdělá noc a únava z předchozích dnů a s každým krokem vzhůru se mě zmocňuje pocit, že se co nevidět musím zákonitě udusit. Lapám po dechu, ale vzduch o teplotě hluboko pod bodem mrazu není zrovna tím, co by moje plíce ocenily. Nahoru jdeme mlčky. Silný vítr bodá do obličeje, tma, led a sníh všude kolem člověku na entusiasmu rozhodně nepřidají. Tělo by to sice ještě asi zvládlo, v tu chvíli je ale váš největší nepřítel hlava.

1 (113 of 373)

„Já už dál nejdu kluci,“ prohlásím. „Cože? Proč? Co se děje?“ diví se Tom, který jde na laně první a nemá ponětí o vnitřním boji, který sama se sebou svádím. „Už fakt nemůžu. Běžte nahoru, já tu počkám nebo se k někomu přidám cestou dolů.“ V tu chvíli Petr vezme Tomáše bokem a najednou vidím, jak se Tom začíná vzdalovat a míří dál k vrcholu. Petr, který byl iniciátorem téhle výpravy, a jehož snem bylo Mont Blanc vylézt, zůstává. Snažím se ho po dobrém i po zlém přesvědčit, že musí jít s Tomášem! Že si to kvůli mně nesmí nechat zkazit, ale Petr tvrdohlavě trvá na svém. „Já tě tu nenechám!“ Trpělivě se mnou sestoupí až zpátky dolů k chatě, kde čekáme na Tomáše.

Jsem sama na sebe naštvaná, je mi hrozně líto, že kvůli mé neschopnosti právě někdo přišel o svůj sen. A v tomhle rozpoložení potkávám Jeffa. Ten prohodí: „Nedal jsem to. Někdy to prostě nejde, někdy ti to ta hora nedovolí. A dneska to nešlo. Úspěchem je vrátit se v pořádku zpátky dolů a to může být i rozhodnutí otočit to ve správný okamžik. Volnost znamená dát si šanci na další pokus.“ Jeff kvůli tomuhle dni přiletěl až z Ameriky a teď vypadá i navzdory svému „nezdaru“ naprosto smířeně.

1 (246 of 373)

Moje zklamání střídá pocit úcty a respektu k tomu, že existují lidi, kteří se nerozpakují postavit bezpečí ostatních na úkor vlastních snů…a že taková ta slova jako obětavost, solidarita a odvaha, můžou mít opravdu reálnou podobu. Někdy je tohle všechno si uvědomit důležitější než vaše vlastní ego a potřeba si něco dokázat.

Tak příště Kilimanjaro ne?!

Photos by Tomáš Čihák

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s