Scooter stories

V Indonésii to bez skútru prostě nejde! Prvních pár dnů jsem se o to snažila, ale za žádnou cenu tady nedokázali pochopit, proč někdo může chtít dobrovolně chodit pěšky. Skoro každé projíždějící auto na mě troubilo a řidiči na mě pořvávali. Do toho si představte neustálé smlouvání s taxikáři, kteří vám na začátku cenu nesmyslně napálí a čekají, kolik si necháte líbit. Výsledek – potřebuju skútr!

Sice mě trošku odrazovalo to, že jsem ho ještě nikdy předtím neřídila a taky to, že se tu jezdí vlevo, ale řidiči a úkazy, co brázdí zdejší silnice, mi dodali odvahu – dítě, kterému bylo podle vzhledu tak 10 let, čtyři lidi na jednom skútru, člověk vezoucí v jedné ruce klec se slepicemi, člověk vezoucí bambusové tyče a palmové listy, člověk, který v jedné ruce drží deštík a druhou řídí…To přece musím zvládnout!

IMG_0141„Jeď na Lembongan, je to takovej malej ostrůvek, tam se to naučíš,“ poradil mi Michal, jehož skútr se stal první obětí mých řidičských začátků. Nusa Lembongan je krásný ostrov, kde je minimální doprava, po dešti rozbahněné a rozbité cesty mimo civilizaci, kde navigace nemá signál. Takže ano, tam se to člověk naučí skvěle, protože mu nic jiného nezbyde.

IMG_0523

Rozhodla jsem se, že si skútr půjčím hned po příjezdu. Asi jsem ale i přes své skálopevné přesvědčení vypadala přece jen trošku rozpačitě, protože se mě chlápek v půjčovně ptá: „A víš, jak se to řídí?“ „Jo, teoreticky vím…“ Všechno mi  tedy ještě jednou názorně ukázal, ale když jsem se celá nadšená, jak mi to hezky jde, vrátila z kondiční jízdy, povídá: „Nechceš radši helmu?“

I přes všechny počáteční rozpaky jsem se to přece jen naučila a ten neskutečný pocit volnosti, když objevujete indonéské ostrovy, určitě stál za to! Stalo se mi ale pár příhod, které jsou důkazem toho, že než se něco naučíte, stojí to občas i trochu úsilí:

Když nejde nastartovat

Celkem často tu pracuju z některého z místních beach barů kvůli stabilní wifi a taky skvělým fresh džusům. Jako vždycky jsem skútr zaparkovala před vchodem. Když jsem se pak chystala odjet, musela jsem nejdřív vycouvat. Jako pro každou správnou ženu, jsou i pro mě tyhle manévry občas výzvou. Nakonec jsem to za hlasité podpory půlky baru vítězoslavně zvládla. Když jsem se chystala konečně nastartovat a odjet, klíček za žádnou cenu nešel strčit do zapalování. Chvíli to zkouším silou, pak silou ještě větší…až mi nakonec došlo, co na mě celou dobu z toho baru řvou a proč se smějí! Nebyl to můj skútr…

NRXSE9468

Narušitel pohřbů

I tenhle příběh začal nevinně. Jedu si takhle ráno svojí obvyklou cestou, která vede kolem hřbitova. Ten den tam ale zrovna probíhal pohřeb. Cesta je tam relativně úzká, krajnice nejsou nijak zpevněné a po celém jejím boku byly navíc zaparkované motorky pozůstalých. Proti mně se najednou vyřítilo auto. Vehementně jsem se mu snažila vyhnout…a ano, hádáte správně, skončila jsem se skútrem převráceným v příkopu. Bylo to v minimální rychlosti, nic se mi nestalo, ale okamžitě se ke mně seběhli účastníci pohřbu, pomohli mi a vytáhli mi skútr z příkopu. Když jsem nastartovala, ucítila jsem strašný smrad. V hlavě už jsem začínala vymýšlet scénáře, jak budu shánět opravu a jaké to zase bude dohadování. Ptám se tedy svého zachránce: “Je v pohodě, že to takhle smrdí? Můžu s tím odjet?” Na to on odpoví: “To nesmrdí tvůj skútr, ale ta mrtvola, co támhle pálíme.”

IMG_0131

Canang sari

Canang sari je malý košíček z palmových listů, který je naplněný barevnými květinami. Navrch Indonésané dávají ještě rýži, drobnou minci a zapálí na něm vonnou tyčinku. Najdete ho na zemi před každým domem, chrámem nebo obchodem. Zdejší hinduisté každý den připravují tuhle malou „oběť“ bohům jako symbol vděku a poděkování za mír, za život, prostě za to, že jsou… Myslím, že se nějaký bůh musel určitě dozvědět o mých skútrových peripetiích a doufám, že zařídí, aby moje další historky byly už jenom samá nuda a stereotyp.

IMG_0379

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s