Stále věřím v ráj

„Ale teď aspoň vím, že to není jedno místo, které můžete hledat. Není to místo, kam směřujete, ale pocit, který cítíte v okamžiku, když jste něčeho součástí. A pokud ten moment najdete…Potrvá věčně.“ Tohle je citace z filmu Beach. Jestli ale přece jen existuje nějaké místo, které se mojí představě ráje blíží, jsou to Gili Islands.

Tři malé písečné tečky na mapě severozápadně od ostrova Lombok – Gili Trawangan, Gili Meno a Gili Air. Za hezkého počasí nabízejí výhled na zelený hornatý Lombok včetně jeho majestátné Mount Rinjani, která je druhou nejvyšší sopkou v Indonésii. K tomu si představte nádherné čisté pláže s bílým pískem, průzračnou tyrkysovou vodou v těsné blízkosti korálového útesu, kde si připadáte jako v National Geographic, protože můžete pozorovat obrovské mořské želvy a ty nejbarevnější a nejzvláštnější ryby a živočichy. Do toho se přidávají věčně usměvaví místní obyvatelé, kterých na všech třech ostrovech dohromady trvale žije asi 3500, útulné restaurace a bary na pláži, které nabízejí skvělé jídlo a džusy z čerstvého tropického ovoce, a do kterých můžete klidně přijít bosí a po jídle si tam i lehnout.

04

Jak se sem dostat?

Jedině po vodě. Pravidelné spoje na Gili Islands jezdí z balijského přístavu Padang Bai, z Lomboku, a několikrát denně taky z ostrova Nusa Lembongan. Když vás jeden či druhý ostrov omrzí, můžete se mezi nimi relativně levně (cca 40.000IDR – 100.000IDR, což je asi 60Kč – 150Kč) přesouvat slowboaty nebo speedboaty.

Na všech třech ostrovech jsou zakázána veškerá motorová vozidla, takže můžete chodit pěšky (například ostrov Gili Air celý obejdete asi za 1,5 hodiny), jezdit na kole (všudypřítomné půjčovny nabízejí kola za 30.000IDR – 50.000IDR na den) nebo se vozit koňským povozem, tzv. cidomo, což se ale vzhledem k podmínkám a způsobům, jakými se místní ke koním chovají, nedoporučuje. Ani ráj není bez chyby…

Kdy se sem vydat?

Období dešťů tady, stejně jako na Bali a na Lomboku, trvá od října do konce března. Počasí je ale nevyzpytatelné. Když na Bali prší, na Gilis může být krásně a naopak. Když občas přežijete nějakou tu „menší“ tropickou bouřku, která vás v noci vzbudí, i když spíte se špunty v uších, a doslova “rozvodněné silnice”, odměnou vám budou prázdné pláže a mimosezónní ceny.

03

Gili Trawangan

Gili Trawangan, zkráceně Gili T, je největší a nejkosmopolitnější z celé trojice a je známý hlavně jako párty ostrov, kde jsou ovšem mejdany podpořené magickými silami… Místní se tím nijak netají. Stačí se projít po ulici a nabídky se vám jen hrnou.  „Chci ti něco ukázat, něco tady pro tebe mám,“ potutelně se na vás usmívají prodavači, kteří zároveň zpod pultu vytahují misku houbiček.  „Tohle je magický ostrov. Kdybys chtěla nějaký houbičky nebo trávu, dej mi vědět,“ nabízí další. Pokud na nikoho takového nenarazíte, připomenou vám to všudypřítomné cedule. Policie na ostrovy prakticky nezavítá, nutno ale dodat, že indonéské zákony jsou, co se drog týče, neúprosné. Za jejich držení a užívání hrozí vězení a v nejhorších případech i trest smrti.

05

Gili Meno

Nejmenší a také nejklidnější ostrůvek, kde chybí párty (a nejspíš i houby), je oblíbenou líbánkovou destinací. Romantika z něj čiší, a to stačí jen projíždět kolem na lodi.

Gili Air

Gili Air si i přes rozvoj turismu pořád dokázal zachovat svoji lokální atmosféru a je kombinací předchozích extrémů. Není přeplněný pártychtivými ani zamilovanými lidmi. Najdete tu krásné čisté pláže, kde není ani noha, ale taky bary, kde to docela žije nebo třeba letní kino. Člověk by podle názvu hádal, že ostrov bude mít co dočinění se vzduchem. V indonéštině ale výraz Ah-yer (Air) označuje vodu. Jako jediný má totiž zdroj podzemní vody, která je na všech třech ostrovech obecným problémem a velmi cennou tekutinou. Překvapením pro mě bylo, že ve spoustě hotelů je standardem nemít teplou sprchu. Zato jsou ale sprchy většinou venkovní a večer vám tam lezou gekoni.

02

Co dělat na Gili Islands?

  • Relaxujte na pláži, opalujte se, popřípadě sledujte západ slunce.
  • Běžte se potápět nebo šnorchlovat na korálový útes.
  • Vyzkoušejte vodní sporty. (Oblíbený je hlavně paddleboarding, ale najde se tady i pár surfařských spotů.)
  • Užijte si párty. (Ostrovy jsou typické svými happy hours, které ve výsledku probíhají prakticky celý den. Ano, i tady je populární klasická věta dovolenkových destinací: “Special price for you!”)
  • Dopřejte si masáž nebo lekci jógy.
  • Přihlaste se do školy vaření. (Kurzy probíhají 3x denně a naučíte se vařit tradiční indonéská jídla jako je třeba nasi goreng, což je adaptace rizota, ke kterému vám ovšem vždycky naservírují osmažené vajíčko…a chipsy!)
  • Zajděte na film do “letního” kina.
  • Projeďte si ostrov na kole nebo ho projděte po svých.
  • Udělejte si výlet do okolí. (Populární je ostrov Komodo, kde žijí známí komodští varani, což jsou vůbec největší žijící ještěři na světě nebo blízký Lombok, kde můžete třeba vylézt na sopku Mount Rinjani.)
  • Zapojte se do úklidu pláže. (Na Gili Islands od roku 2000 působí  nezisková organizace Gili Eco Trust, která vznikla za účelem ochrany životního prostředí ostrovů a především korálového útesu. Organizují úklid pláží, pomáhají vzdělávat místní obyvatele v ekologických otázkách. Učí je, jak nakládat s odpadem a hlavně s plasty. Pomáhají ale taky třeba místním koním, pro které zajišťují veterinární prohlídky a ošetření.)

06

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s