Surfing je radost ze života

„Připrav se, jede ti vlna!“ křičí na mě Janča. Takže jak jsme se to učili? Špičku surfu musíš mít namířenou po směru vlny. Lehni si a najdi si svůj sweet spot, místo, kde dobře udržíš balanc. Propni nohy, zvedni hlavu a „pádluj, pádluj, pááádluj!“

Když ucítíš, jak ti vlna narazí zezadu na nohy, snaž se rychle zvednout. Buď to ustojíš… nebo se nalokáš, zaboříš se do písku, dostaneš surfem po hlavě a slaná voda ti pak poteče z očí, nosu i z uší…a můžeš to zkusit zase znovu.

Pamatuju si, že když jsem jela na surfcamp poprvé, bylo to primárně proto, že jsem chtěla podpořit svoji sestru a její velký sen – ukázat nám, vnitrozemským Čechům, krásu surfingu. Vůbec jsem nevěděla, co od toho čekat, bojovala jsem hlavně s velikostí vln a pocitem, že se na mě valí masa vody a já vím, že se jí neumím ubránit.

IMG_9482

Se západem slunce ale přišel zlom a oceán ukázal svoji přívětivou tvář. Malé vlnky, které se u břehu rozpouští v bublající pěnu. Ocelově zbarvená voda, ve které se odráží obrovské rudé slunce a spousta růžových červánků. Obloha se navíc každou minutou mění a hraje neuvěřitelnými barvami.

Díky nácviku na velkých vlnách je tohle sjet hračka. Když se to podaří a dojedete až na pláž, máte radost a pocit, že už nic jiného nepotřebujete. Že všechno je tak, jak má být.

IMG_9511

Na začátku byl sen. Dnes pořádají Czech Surfers několik termínů surfařských campů, které jsou beznadějně vyprodané. Všichni, kdo z nich odjíždí, se shodují na tom, že se zase vrátí.

IMG_9834 (1)

IMG_4371

A já obdivuju, jak si moje malá sestřička sebevědomě krůček po krůčku vybojovala to, že ne oceán, ale ona je tím, kdo diktuje, jaká to bude jízda! Můžu se od ní jen učit. A když vidím její odhodlání a radost, nepřeju si nic jiného, než aby se jí splnily i všechny další sny.

Už chápu, že surfing není ani tak sport jako životní styl. Surfing je radost ze života!

DHAJE4352

Photos by Dominik Veselka

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s