Kouzelné slovo Boracay

Při vyslovení kouzelného slůvka Boracay se všechno jako zázrakem změní…a hlavně minimálně třikrát zdraží! Je to totiž asi nejpopulárnější destinace na Filipínách, která ročně přiláká víc než 2 miliony turistů. Proč? Jak říkají cestovní kanceláře:

„Boracay je rájem na zemi. Žádný seznam nejkrásnějších pláží světa by nemohl být kompletní právě bez tohoto ostrova, jeho bílého písku, průzračně čisté vody a úchvatných západů slunce!“

Screenshot 2019-02-09 at 23.01.59

Na Boracay vás podle všeho čeká nikdy nekončící párty, slunečné počasí po celý rok a skvělé jídlo. Filipínci jsou prý navíc jedni z nejmilejších a nejpohostinnějších lidí, které jste kdy potkali. Zkrátka a dobře: „Všechno, co jste kdy hledali, najdete tady! Zarezervujte si pobyt na Boracay ještě dnes a zažijete, co jste ještě nikdy nezažili!“

Davy turistů

Malý tropický ostrůvek ale nebyl na takový marketing (ani na to, že sem začaly lítat čínské lowcostové aerolinky) připravený a brzo přestal nápor turistů zvládat.

IMG-7080

Domorodci se samozřejmě snažili svým typickým svérázným způsobem uspokojit rostoucí poptávku. Začalo se stavět a vyrostla tu spousta hotelů. Rychle. Často bohužel na chráněné půdě, bez jakéhokoliv povolení nebo ohledu na životní prostředí. Zvládat to přestala i kanalizace, některá zařízení nelegálně vypouštěla odpady přímo do moře, kde se logicky začaly množit bakterie a sinice. Problém měl Boracay také s odpadem. Uvádí se, že si tady každý den museli poradit se 100 tunami odpadků. Jak to vyřešili? Jednoduše. Prostě ho jen odvezli kousek od ostrova.

f391d18e-1653-43d8-a817-c2bccffbd20d

Párty skončila

Loni v dubnu to vzal do svých rukou prezident Rodrigo Duterte. Došly mu nervy a probudil se v něm ekolog. Prohlásil, že se Boracay pomalu mění v žumpu Filipín. Rozhodl se, že tomu všemu učiní přítrž a ostrov pro turisty na rok zavřel. Cílem bylo ho vyčistit a vyřešit i všechny jeho další problémy.

Tlaku developerů a čínských investorů však nejde odolávat věčně. A tak se po půl roce izolace tento ráj na zemi turistům znovu otevřel. Párty ale skončila! Na Boracay vás už (údajně) jen tak nepustí. Denně tam může vstoupit jen omezené množství osob. Existuje dokonce seznam státem schválených ubytovacích zařízení, od kterých musíte mít potvrzenou rezervaci ubytování, abyste se tam vůbec dostali. Měli byste taky počítat s tím, že dvě noci v jednom z levnějších hotelů vás tady budou stát zhruba stejně jako týden kdekoliv jinde na Filipínách.

Co teď (mimo jiné) nesmíte?

(Ale jak už to tak na Filipínách bývá, vždycky se to nějak udělá…)

  • Kouřit a pít alkohol na pláži.
  • Pokud si chcete koupit suvenýr u pláže, máte smůlu. Je tam totiž zakázán prodej všem obchodníkům. Ale nebojte, můžete si být jistí, že klobouk, sluneční brýle nebo zmrzlinu vám určitě někdo přijde nabídnout.
  • Zákaz vodních sportů. „Slyšeli jsme, že jsou na Boracay zakázané veškeré vodní sporty?” „Ne, my tady ale normálně kitujeme.”
  • Zákaz kasin. „Na Boracay je skvělá wifi. Potřebují ji pro to obří online kasino, co se tady staví.” „A to je povolené?” „Nevím, ale staví se tady. Asi proto bude online.”
  • Konec ilegálnímu stavění hradů z písku. Jednou z oblíbených atrakcí jsou obrovské hrady z písku, se kterými se turisti za poplatek fotí. Stavěl je prakticky každý, ale i tomu byla učiněna přítrž. Teď si potenciální stavitel musí dopředu zařídit povolení. Uděluje se maximálně na 5 dní a platí se za zastavěný prostor.
  • Existuje dokonce snaha nahradit typické místní tricykly jejich elektrickou obdobou. Zatím tu však jezdí hezky pospolu.

Na Boracay máte tak trochu pocit, že jste přijeli na staveniště (půl roku evidentně nestačilo), na které dohlíží stavbyvedoucí Potěmkin. Věřím, že časem se z ostrova stane luxusní dovolenková destinace movitých turistů. Ještě to ale určitě chvíli potrvá…

I přesto všechno je ale proslulá White beach opravdu ta nejnádhernější pláž, kterou jsem zatím viděla, a je fajn si tenhle „tropický ráj” alespoň na pár dní užít.

Screenshot 2019-02-09 at 23.03.47 (2)

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s