Digitální nomádění

Představte si, že sedíte v plážovém baru a s počítačem a drinkem v ruce sledujete, jak nad mořem zapadá slunce. Je leden a vy jste klasickou pracovní dobu a sezení v kanceláři vyměnili za letenku směr jihovýchodní Asie a za pár měsíců plných dobrodružství. Vypadá to jako sen. Jaké to ale opravdu je cestovat a zároveň pracovat?

IMG_7532

Nejtěžší je uvědomit si, že i když to všude kolem vypadá jako na dovolené, a většina lidí tam na dovolené opravdu je, vy ne… Potřebujete velkou sebedisciplínu, protože nové prostředí přináší  hlavně spoustu rušivých elementů. Často se neubráníte pocitu, že když zrovna pracujete, něco vám utíká. Kolem vás je totiž tolik nových věcí, které chcete vidět nebo zkusit!

 

Zjistili jsme, že pokud si chceme najít čas na práci a zároveň si to taky trochu užít, neustálé cestování z místa na místo do toho moc nezapadá. Je logisticky, ale hlavně fyzicky náročné, a vyžaduje hodně plánování (hledání ubytování, balení a vybalování věcí, hodiny strávené v dopravních prostředcích). Pokud se po několikahodinovém přesunu máte večer ještě soustředit na práci, není to moc efektivní. Proto pokaždé, když se nám někde zalíbilo, snažili jsme se tam strávit delší dobu. Jedním z takových míst se pro nás stal filipínský ostrov Siargao, kde jsme zůstali skoro měsíc.

IMG-9805

Základem je, najít si dobré ubytování. Na Siargao jsme si na dva dny zarezervovali náhodný pokoj, abychom se tam trošku zorientovali. Půjčili jsme si skútr a hledali, kde by se nám líbilo zůstat delší dobu. Při osobním kontaktu jsou totiž místní ochotní s vámi smlouvat. U dlouhodobějšího pronájmu si tak můžete domluvit výrazně lepší cenu, než když bookujete ubytování online. Podstatnou výhodou taky je, že dopředu zjistíte, jestli se vaše představa o čistotě potkává s představou majitele.

I v úplně novém prostředí si za pár dní zvládnete nastavit rutinu. Ve výsledku toho sice neuvidíte tolik, ale máte zase víc času poznat nejen to místo, ale i jeho obyvatele (a oni vás). Obzvlášť si nás oblíbila hlavně majitelka našeho ubytování, která nás dokonce pozvala na párty ke svým kamarádům. V naší oblíbené restauraci už obsluha věděla, co máme rádi, a když jsem jednou přišla do půjčovny surfů, paní mi hned s lítostí hlásila, že dneska bohužel nemá moji oblíbenou barvu.

 

Pár tipů z Filipín

 • Osvědčilo se nám rozdělit si práci do bloků, ranního a odpoledního. Snídaně, práce, oběd, legrace, večeře, práce.
 • Je důležité vymezit si přesný pracovní čas a nenechat se ničím rozptylovat.
 • Najděte si pracovní prostředí, které vám vyhovuje, pohodlnou židli a pokud možno stabilní wifi. Filipíny nejsou zrovna ideální destinací co se týče připojení k internetu a je pravda, že obzvlášť na malém ostrově může být příroda často proti vám. A vy s tím nemůžete vůbec nic dělat. Výpadek elektřiny na celém ostrově nebyl ničím výjimečným a za deště nám spojení prakticky nefungovalo.
 • Nespoléhejte na připojení ani přísun elektřiny, ale dobíjejte zařízení a stahujte podklady kdykoliv je to možné.
 • Pořiďte si místní sim kartu s daty a redukci do zásuvky.
 • Základem je mít tolerantní klienty, kteří ví, že jste v zahraničí a počítají s vaším časovým posunem.
 • Nastavte si předem deadliny a podle nich plánujte výlety a přesuny.
 • Našetřete si dopředu dost peněz na to, abyste se mohli bez problémů dostat domů, když se cokoliv pokazí.

Je dobré počítat s tím, že cokoliv si naplánujete, se může z minuty na minutu úplně otočit. Třeba když je pláž, která na mapě vypadala krásně, ve skutečnosti zavalená odpadky. Nebo když si řeknete, že chvilku strávíte mimo hlavní turistické destinace, ale nedojde vám, že kromě dalších turistů tam pro ně nebudou ani služby, restaurace a ubytování.

Na druhou stranu ale celou zimu strávíte v žabkách a na sluníčku. Během pracovní pauzy si můžete jít zasurfovat a nebo z plážového baru sledovat západ slunce. A to určitě stojí za to. Nebojte se vyrazit!

IMG-7147

 

2 thoughts on “Digitální nomádění

 1. Filipíny vypadají skvěle. 🙂 My se chystáme na nomádění do Asie příští rok a upřímně se nejvíc bojím toho internetu. Bez něj to bohužel nepůjde, tak snad se najde spousta krásných odlehlých míst, kde bude možné i pracovat. Ať se daří. 🙂

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s